Galerie ŠČigol zve

20. 03. 2019


Mile přáteli a milovníky uměni.
Srdečně vás zvu na 2. výstavu, kterou pořádá galerie ŠČigol.
Michail Ščigol

Klára Sedlo je nadšený divák. Pozoruje vše kolem sebe, barvy, tvary, lidi. Jejím největším inspiračním vzorem je symbolismus. Také má ráda ilustrace Cyrila Boudy, staré dřevěné místnosti s jejich praskoty, vůní minulých časů a vůbec obskurní kombinace čehokoli. Zajímá ji i kýč.

Navzdory všem těmto atributům, které tak hezky zavánějí minulostí, je ovšem ráda analytikem a člověkem jasné mysli. Ráda dochází k podstatě věcí. Ovšem při tvorbě samotné se analýzou nezabývá. Dává volný prostor intuici jistým způsobem již předzpracované vizi. Vize si zaznamenává do skicáků a ty, které ji nejvíce zaujmou, potom rozpracovává, analyzuje a zkoumá. Poté začíná intuitivně tema nanášet na plátno. Svět vidí v barvách a do barev přetváří mnohdy i své emoce nebo třeba zvuky a slova. Vzpomínky a pocity zaznamenává a vybavuje si vizuálně. 
... maluje vpodstatě od narození :-) a zvláště ji fascinují veškeré ty drobné zbytečnosti, které si lidé kupují jako substituce svého nezájmu, neschopnosti či lenosti postupně si vnitřně budovat vlastní názorové pole a pevně tak konstruovat své postoje. Raději tuto fázi či cestu nahradí instantním pocitem uspokojení z polotovaru, který si mohou už hotový koupit v krámku. Tím se ovšem okrádají o postupnou a svízelnou cestu do “světa dospělých”, zůstávají věčnými dětmi s dětinskými postoji, s předpřipravenými šablonkami na vše. 

A tom je její současná výstava v galerii Ščigol. Chybí nám skutečné přechodové rituály k tomu, abychom se mohli stát tím, čím máme být. Místo toho jen FORGED RITUALS ... s cukrátky, pejsky a plyšáčky. Za zvuku mechanicky hrajících skříněk-šperkovnic, s dokola se otáčejícími figurkami. Se šperky, kterými zdobíme své zevnějšky a utěšujeme chvilkové emoce, zatímco uvnitř zůstává prázdnota.

Víc už neprozradíme! Vše to můžete vidět na vlastní oči a zároveň Klářiným pohledem na výstavě a hlavně na vernisáži, na kterou srdečně zveme.
Ivana Beranová, kurátor výstavy